Cigun pielietojums COVID-19 infekcijas un citu slimību profilaksei, ārstēšanai un rehabilitācijai

Toms
Toms
Gāle
Cigun pielietojums COVID-19 infekcijas un citu slimību profilaksei, ārstēšanai un rehabilitācijai

Ievads

Cilvēkiem, īpaši gados vecākiem, ir augsts risks saslimt ar elpceļu infekcijas slimībām, tostarp Covid-19 infekciju. Nesenā Covid-19 pandēmija var radīt būtiskas fiziskus un garīgus traucējumus gados vecākiem pieaugušajiem. Līdzīgi kā citi prāta un ķermeņa vingrinājumi tradicionālajā ķīniešu medicīnā, Cigun metodes izmanto elopšanas vingrinājumus, ķermeņa kustības un meditāciju. Pielietojot šīs prakses, Cigun var būtiski palīdzēt elpceļu infekciju, piemēram, COVID-19, profilaksē, ārstēšanā un rehabilitācijā. Potenciālie rezultāti ietver stresa mazināšanu, emociju regulēšanu, elpošanas muskuļu nostiprināšanu, iekaisuma mazināšanu un imūnās funkcijas uzlabošanu. Pētījumā izceļ tieši trīs cigun formas:

  • Covid-19 kontekstā ir ieteicama vēdera elpošana
  • Ba Duan Jin vingrinājums
  • Liu Zi Jue vingrinājums

Šos visus vingrinājumus ir vienkārši praktizēt arī vecāka gadagājuma cilvēkiem.


Pētijumi par Cigun un Covid-19

2019. gadā koronavīrusa slimības (COVID-19) uzliesmojums sāka strauji izplatījies visā pasaulē. Gados vecākiem cilvēkiem un pacientiem ar esošiem veselības traucējumiem tika novērota tendence uz smagākām ar Covid-19 infekciju saistītām komplikācijām.1

Pētnieki ir veltījuši daudz laika, lai atrastu efektīvus Covid-19 ārstēšanas veidus, tai skaitā izmantojot alternatīvo medicīnu.  Tradicionālajai Ķīniešu medicīnai (TCM) un Cigun ir bijusi nozīmīga loma cīņā pret šo slimību. Ķīnas augu novārījumu “Qingfei Paidu” Ķīnas Nacionālā veselības komisija ir ieteikusi kā ārstēšanas līdzekli ar COVID-19 inficētiem pacientiem ar viegliem līdz vidēji smagiem simptomiem.2 Ar COVID-19 inficētiem pacientiem ar smagiem elpceļu simptomiem ārstniecības augi tika lietoti kombinācijā ar Rietumu medicīnas metodēm. Wuhan Fangcang slimnīcās vieglu gadījumu ārstēšanai mājas karantīnas vietā, pacienti ārstu vadībā praktizēja Ba Duan Jin cigun vingrinājumus.3 Šajā rakstā ir apskatīti rezultāti Cigun pelietošana, īpaši gados vecākiem cilvēkiem, lai ārstētu un rehabilitētu cilvēku no elpceļu infekcijas slimībām, tostarp Covid-19.

Pētījumā tika aplūkoti raksti no Ķīnas nacionālajiem arhīviem, Ķīnas zinātnes un tehnoloģiju žurnālu datu bāzes, Wanfang datu bāzes u.c. avotiem, izmantojot tādus atslēgas vārdus kā “imūnfunkcija”, “iekaisums”, “elpošanas muskuļi”, “stress”, “garastāvoklis” un “emocijas”, apvienojumā ar terminiem, kas attiecas uz dažādiem cigun veidiem: “Cigun”, “Qi Gong”, “Tai-Chi”, “Tai Chi”, “Taichi”, “Taiji”, “Yi Jin Jing”, “Yijinjing”, “Wu Qin Xi”, “Wuqinxi”, “Liu Zi Jue”, “Liuzijue”, “Ba Duan Jin”, “Baduanjin”, kā arī “vēdera elpošana”. Tika izmantoti arī  termini “elpceļu infekcija” un “elpceļu rehabilitācija” kopā ar iepriekš minētajiem terminiem, lai meklētu klīniskus pierādījumus par Cigun pielietojumu ārstēšanā un rehabilitācijā.

Kas ir Ci un Cigun?

"Cigun" (angliski Qi-Gong) sastāv no divām ķīniešu rakstzīmēm "Ci" (Qi) un "Gun" (Gong). "Ci" (Qi) tulkojumā nozīmē enerģija, kas balsta cilvēka dzīves aktivitātes, un "Gun" (Gong) nozimē enerģijas regulēšanu, izmantojot dažāda veida prakses.

Ci jēdziens Ķīnas Tradicionālajā medicinā ir ļoti plaši pielietots, un tas ir iesaistīts gandrīz visos cilvēka fizioloģiskajos procesos.6 Ci, jeb enerģiju var iedalīt dažādos veidos, piemēram ir Ci, kas regulē katra orgāna funkciju. Kanālus, pa kuriem Ci, jeb enerģija pārvietojas ķermenī, sauc par meridiāniem.

Cigun ir prakse, kas izmanto un regulē ķermeni, elpošanu un prātu, lai harmonizētu un vadītu Ci plūsmu meridiānos un, lai regulētu fizisko stabilitāti, kā arī veiktu slimību profilaksi un ārstēšanu.7 Cigun regulē ķermeni, izmantojot ķermeņa kustības un stāju. Cigun praksē ķermeņa regulēšana ir vērsta uz relaksāciju, tāpēc kustības parasti ir maigas un mierīgas. Elpošanas vingrinājumi ietver variācijas elpošanas ātrumā un ritmā. Cigun elpošana ir lēna, gara un dziļa. Dažreiz ir nepieciešamas veikt arī izmaiņas elopšanas veidā, piemēram, veicot elpošanu ar diafragmu vai elpošanu ar fonāciju, kas ir tipiskas Cigun elpošanas metodes. Elpošanā ar diafragmu tiek veiktas vēdera kustības, savukārt elpošanā ar fonāciju tiek izmantotas elpas un skaņu kombinācija. Prāta vingrinājumi ietver uzmanības koncentrēšanu un vizualizāciju. Lielākā daļa prāta vingrinājumu ir līdzīgi meditācijai, tāpēc arī cigun tiek uzskatīts par vienu no meditācijas veidiem.8

Cigun radās Ķīnas senajos laikos kā pašārstēšanās un pašizaugsmes līdzeklis. Saskaņā ar pirmajām vēsturiskajām liecībām Ķīnā ("Shang Shu") jau pirms 4000 gadiem senie ķīnas iedzīvotāji atklāja, ka stiepšanās un kustības var atbrīvot no sāpēm. Tas kalpoja kā Cigun metožu pamats. Gandrīz visās reliģijās un filozofiskajās skolās, piemēram, daoismā, budismā, Ķīnas Tradicionālajā medicīnā un cīņas mākslā, ir iekļauti cigun prakses metožu elementi ar dažādiem nosaukumiem. Piecdesmitajos gados eksperti un zinātnieki panāca vienprātību par šiem vingrinājumiem un oficiāli nosauca šo metodiku par "cigun" (qigong). Pirmais Cigun institūts tika izveidots Ķīnā 1954. gadā.

Par Cigun praksi ir veikti daudzi pētījumi, izmantojot mūsdienu pētījumu metodes, tostarp fizioloģisko un psiholoģisko izmaiņu novērošanu Cigun prakses laikā vai pēc tās, kā arī  veicot klīniskos pētījumus dažādu slimību ārstēšanai ar Cigun. Cigun ir īpaši piemērots gados vecākiem cilvēkiem, pateicoties tā maigām un mierīgajām kustībām, un Cigun ir plaši pielietots medicīnā, tostarp muskuļu un skeleta ārstēšanā, sāpju mazināšanā un muskuļu stiprināšanā.9 Ir konstatēts, ka ciguns kā prāta un ķermeņa prakse būtiski palīdz ārstēt iekšējās un psihosomatiskās slimības, piemēram, astmu, hipertensiju, peptiskās čūlas un diabētu. Cigun tiek izmantota arī kā meditatīva kustība, lai ārstētu garīgas problēmas, tostarp garastāvokļa un kognitīvos traucējumus.10,11

Kā varam klasificēt Cigun metodes?

Saskaņā ar dažādiem avotiem Cigun tehnikas var iedalīt divās grupās: dinamiskajā jeb aktīvajā Cigun un pasīvajā jeb meditatīvajā Cigun. Dinamiskais ciguns attiecas uz tām metodēm, kas galvenokārt koncentrējas uz ķermeņa kustībām. Tai-Chi, Yi Jin Jing, Vu Cjin Sji, Liu Zi Jue un Ba Duan Jin ir dinamiskā cigun piemēri, kas ir ieguvuši īpašu popularitāti visā pasaulē. Savukārt pasīvajām cigun metodēm gandrīz vispār nav ķermeņa kustību, bet praktizētājām ir jāsaglabā noteikta poza un jāveic vingrinājumi, kas galvenokārt ietver elpošanu vai prāta koncentrēšanu.

Dinamiskais cigun ir populārāks par meditatīvo cigun fizisko traucējumu regulēšanā, tāpēc tas ir efektīvs muskuļu un skeleta sistēmas un psihosomatisku slimību ārstēšanā. Praktizētājiem, kuriem ir grūtības koncentrēt uzmanību, ir vieglāk koncentrēties uz konkrētām kustībām un darbībām dinamiskā cigun formā, līdz ar to tā ir vieglāk apgūstama prasme. Meditatīvais Cigun pievērš lielāku uzmanību prāta koncentrēšanai un regulēšanai. Uzmanības koncentrēšanas apmācība ir svarīga un izplatīta prāta regulēšanas metode, kas liek praktizētājiem koncentrēt uzmanību uz objektu vai tagadni, kas ir kas līdzīgs apzinātības meditācijai. Saskaņā ar Ķīnas Tradicionālās medicīnas teoriju, veicot uzmanības koncentrēšanas praksi, praktizētāji var nonākt miera stāvoklī. Meditatīvajā cigun nav tik liela nozīme fiziskajam spēkam, jo to var praktizēt jebkurā pozā bez kustībām. Turklāt tie, kam ir traucētas ķermeņa kustības, meditatīvais cigun ir labāka izvēle nekā dinamiskais cigun. Pētījums par apzinātību, ko veica Lacaille12 pierādīja, ka ilgstoša apzinātības prakse palīdz palielinātu pozitīvo ietekmi uz fizisko un garīgo veselību un mazina stresu un negatīvo ietekmi. Tādējādi tie, kas nodarbojas ar meditatīvā cigun praksi, iegūst veiksmīgus psiholoģiskos rezultātus.

Kā Cigun var ārstēt elpceļu infekcijas slimības, izmantojot Ķīnas Tradicionālās medicīnas teorijas

Elpošanas ceļu infekcijas slimības Ķīnas Tradicionālajā medicīnā pieder pie ārējo patogēnu slimību kategorijas. Ārēji patogēni (vīrusi) iekļūst cilvēka ķermenī un rada spriedzi līdzsvarā starp imunitāti un dažādiem mikroorganismiem, kas atrodas cilvēka ķermenī. Kad cilvēka ķermenī iekļūst patogēni, cilvēka dabīgā enerģija (Ci) veido aizsardzību, jeb imunitāti. Var uzskatīt, ka enerģija (Ci) ir tas, kas veido imunitāti no rietumu medicīnas viedokļa. Šī attiecību starp Ci (dabīgo organisma enerģiju) un patogēniem ir tas, kas nosaka, vai slimība attīstīsies. Ja Ci (enerģija) ir pietiekami spēcīga, lai aizsargātos pret patogēnu, slimība nemaz nesākas vai ir vieglāk ārstējama.

Saistībā ar lielāku hronisku slimību īpatsvaru vecāka gada gājuma cilvēkiem, tiek uzskatīts, ka vecākiem cilvēkiem ir zemāks aktivitātes jeb enerģijas līmenis, ko var saukt par Ci (enerģijas) un asins deficītu Ķīnas Tradicionālajā medicīnā. Tāpēc saskaņā ar TCM teorijām, saskaroties ar tādām infekcijas slimībām kā COVID-19, vecāka gadagājuma cilvēki ir vairāk ietekmēti, un infekcijas pārvēršas par smagām slimībām. Ņemot vērā to, ka Cigun regulē Ci (enerģijas) līmeni cilvēka organismā, tas var novērst elpceļu infekciju vai veicināt atveseļošanos no elpceļu infekcijas, īpaši gados vecākiem cilvēkiem.

Kā Cigun var palīdzēt elpceļu infekcijas slimību ārstēšanā

1.     Stresa un emociju vadība

Slimības bieži rodas no stresa un stresa reakcijas. H. Bensons13 savā pētijumā novēroja fizioloģiskas izmaiņas meditācijas laikā un atklāja, ka meditācija neitralizē stresa radīto reakciju. H. Bensons nodēvēja meditācijas izraisītās fizioloģiskās izmaiņas par “relaksācijas reakciju”. Cigun meditācijas ir plaši pētītas kā efektīvs līdzeklis stresa pārvarēšanai. H. Ryu savā pētījumā14 novēroja stresa hormonu izmaiņas Cigun prakses laikā un atklāja, ka praktizētāju vidū pieaug beta-endorfīnu līmenis, savukārt adrenokortikotropiskā hormona līmenis pēc cigun prakses pazeminājās, kas liecina par stresa līmeņa pazemināšanos. Ir izpētīts, ka Cigun regulē emocijas, pastiprinot spēju pretoties negatīvām domām un impulsiem, koncentrējot uzmanību, uzlabojo hipotalāmas-hipofīzes-virsnieru reakciju un veģetatīvās nervu sistēmas līdzsvaru, kā arī uzlabo smadzeņu un limfātiskās sistēmas funkcijas, un pat izmaina gēnus, kas saistīti ar iekaisumu veidošanos un stresu.15 Analīzē par hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS) ārstēšanu ar Cigun tika atklāts, ka Cigun mazināja depresiju un trauksmi pacientiem ar HOPS16. Tikmēr smagu akūtu respiratorā sindroma uzliesmojumu gadījumos tika atklāts, ka cigun praktizēšana stiprina indivīdu kontroles sajūtu, un piedalīšanās praktizējošā grupā uzlaboja viņu sociālā atbalsta izjūtu.17,18

2.     Elpošanas muskuļu stiprināšana

Cigun uzlabo arī fizisko spēku un trenē noteiktas muskuļu grupas. Liu savā pētījumā19, mērot satvēriena spēku, lēciena augstumu un pirkstu kontaktu gados vecākiem cilvēkiem, atklāja, ka Cigun palielina muskuļu spēku. Attiecībā uz elpošanas muskuļiem, pētījumos ar insulta pacientiem atklājās, ka pēc 3 mēnešu elpošanas vingrinājumu treniņa palielinājās diafragmas aktivitāte.20 HOPS pacientiem pēc 3 mēnešu Liu Zi Jue vingrinājuma prakses tika novērota elpošanas muskuļu spēka palielināšanās.21

3.     Iekaisuma mazināšana

Cigun samazina gan iekaisuma faktorus, gan iekaisuma radīto reakciju organismā. M. Irwin22 pētīja vecākus pieaugušos, kuri bija piedalījušies 6 mēnešu Tai-Chi programmā, un atklāja iekaisuma samazināšanos grupas subjektiem, kuriem iepriekš bija augsts iekaisuma marķiera līmenis. Citā pētījumā M. Irwin23 atklāja, ka gados vecākiem pieaugušajiem ar bezmiegu Tai-Chi prakse samazināja iekaisumus, gan programmas beigās, gan pārbaudē pēc 7 un 16 mēnešiem, salīdzinot ar kontroles grupu. Turklāt tika atklāts, ka 12 nedēļu Tai-Chi programma būtiski palielina pretiekaisuma proteīnu līmeni vidēja vecuma pieaugušajiem. Chen25 atklāja, ka HOPS pacientiem 60 dienu Liu Zi Jue prakse pazemināja iekausmus radošo proteīnu līmeni un palielināja iekasumus samazinošo proteīnu līmeni, salīdzinot ar parastās ārstēšanas kontroles grupu.

4.     Imunitātes uzlabošana

Ir pierādīts ka Cigun palielina imūno šūnu daudzumu un aktivitāti organismā. Yeh 24 pētījumā atklāja, ka pusmūža cilvēkiem pēc 12 nedēļu ilgas Tai-Chi prakses programmas ievērojami palielinājās imunitāti regulējošo šūnu attiecība. Yu 27 savā pētījumā novēroja Wu Qin Xi vingrinājuma ietekmi uz imunitāti stiprinošo šūnu aktivitāti gados vecākiem pieaugušajiem, kas tika pārbaudīti ar laktātdehidrogenāzes izdalīšanās testu, un atklāja, ka imunitāti veicinošu šūnu aktivitāte palielinājās jau pēc pusgada ilgas praktizēšanas, salīdzinot ar kontroles grupu. Pētījuma rezultāti liecina, ka Wu Qin Xi vingrinājums ir ļoti piemērots gados vecākiem cilvēkiem. Cigun ietekmi uz specifisku imūnreakciju var novērot arī mērot imūnšūnu un imūnglobulīna palielināšanos. Chiang 29 savā pētījumā kā subjektus izvēlējās 20 mazkustīgus vīriešus un atklāja, ka Tai-Chi palielināja imunitāti veicinošo šūnu skaitu, salīdzinot ar kontroles grupu. Citā pētījumā Vera 30 pētīja Cigun ietekmi uz pieaugušajiem, kuri piedalījās 1 mēnesi ilgā cigun prakses programmā. Pētnieki paņēma asins paraugus dienu pirms eksperimenta sākuma un 1 stundu pēc pēdējās apmācības programmas sesijas beigām un konstatēja augstāku B limfocītu skaitu un proporciju, salīdzinot ar kontroles grupu, kas nebija veikusi praksi.

Cigun palīdz uzlabot arī vakcinācijas rezultātus

Pētījumi parāda ka Cigun prakse palīdz veidot augstāku antivielu līmenī un noturību pēc vakcinācijas. Irvina pētījumā32 dalībnieki 25 nedēļas piedalījās Tai-Ci praksē, un pēc 16 nedēļu prakses subjekti tika vakcinēti ar Varivax vakcīnu. Pētījums atklāja, ka Tai-Chi grupai bija augstāks imunitātes līmenis nekā kontroles grupai. Janga pētījumā33 gados vecāki pieaugušie praktizēja Tai-Chi un Cigun 5 mēnešus un pēc tam saņēma gripas vakcīnu. Tika novērots gan augstāks gripas antivielu apjoms gan ilgāka noturība, salīdzinot ar kontroles grupu.  

Klīniskie pierādījumi par cigun efektivitāti elpceļu infekcijas slimību ārstēšanā

1.     Cigun pielietojums elpceļu infekcijas slimību profilaksei

Pētījumi ir pierādījuši Cigun efektivitāti elpceļu infekcijas slimību profilaksē. Hu34 kā eksperimenta subjektus savā pētījumā izvēlējās gados vecākus vīriešus un nejauši sadalīja dalībniekus vai nu cigun praktizētāju grupā, vai kontroles grupā, kas nodarbojās ar skriešanu. Salīdzinot ar kontroles grupu, eksperimentālā grupa piedzīvoja ievērojami mazāk elpceļu infekciju pēc divu gadu Cigun vingrošanas, un atšķirība starp abām grupām būtiski palielinājās, pieaugot treniņa ilgumam. Wright 35 atklāja, ka peldētājiem, kuri praktizēja cigun vismaz reizi nedēļā, saaukstēšanās un gripas simptomi bija būtiski mazāki.

2.     Cigun izmantošana elpceļu infekcijas slimību ārstēšanā

Ir maz pētījumu par Cigun izmantošanu elpceļu infekcijas akūtās fāzes ārstēšanā, taču saskaņā ar pieejamo pētījumu rezultātiem var konstatēt, ka Cigun saīsina infekcijas ilgumu. Pētījumā 3690 sievietes tika iedalītas trīs grupās; kontroles grupā, grupā kas veica fiziskas aktivitātes 3x nedēļā un grupā kas veica sešu mēnešu Tai-Chi apmācību. Grupā kas praktizēja Tai-Chi IgA un IgG līmenis kļuva augstāks, salīdzinot ar kontroles grupu. Elpceļu infekciju biežums visās trijās grupās neatšķīrās, tomēr Tai-Chi grupā infekcija noritēja īsāku laiku.

3.     Cigun pielietojums elpceļu infekcijas slimību rehabilitācijā

Smagas elpceļu infekcijas var izraisīt elpošanas funkcijas pasliktināšanos un var būt nepieciešama rehabilitācija. Lai gan pētījumi par Cigun pielietojumu elpceļu infekciju rehabilitācijā arī ir ierobežoti, pētnieki ir pierādījuši, ka Cigun veicina elpceļu slimību rehabilitāciju, kas izraisa elpošanas funkcijas traucējumus. Tonga pētījumā 37 tika pārbaudīti 993 dalībnieki, kuri bija saslimuši ar HOPS infekciju. Rezultāti liecināja, ka Cigun uzlabo plaušu darbību HOPS pacientiem. Citi pētījumi38 liecina, ka Liu Zi Jue cigun vingrinājums ir efektīvs HOPS pacientu rehabilitācijā. Chen39 savā pētījumā novēroja, ka pacientiem ar hronisku bronhītu, kuri praktizēja Ba Duan Jin cigun vingrinājumu, slimnīcā pavadītais laiks samazinājās, un plaušu funkcija un arteriālo asiņu analīze uzlabojās, salīdzinot ar kontroles grupu, kas saņēma parasto ārstēšanu.

Kā mācīties un praktizēt cigun

Dažus vienkāršus cigun vingrinājums var apgūt skatoties video pamācības. Atsevišķos gadījumos pirms cigun apguves, drošības apsvērumu dēļ ir nepieciešama konsultācija ar ārstu. Praksi var sākt ar vienkāršam fiziskām kustībām. Pēc tam, kad praktizētāji ir apguvuši kustīgos cigun vingrinājumus, viņi uzsākt izmantot elpošanas vingrinājumus un koncentrēt uzmanību uz kustībām, elpošanu un enerģiju.

Padomi praksei

Prakses vide: cigun var praktizēt gan telpās, gan ārā, lai gan iekštelpu prakse ir piemērotāka infekcijas slimību epidēmijas laikā. Prakses videi jābūt tīrai un klusai, lai varētu veikt elpošanas vingrinājumus un koncentrētos. Treniņu vieta ir jāizvēlas atbilstoši praktizējamā cigun veidam. Pacientiem ar risku noģībt var būt nepieciešams instruktors, kuram ir pieredze darbā ar gados vecākiem cilvēkiem.

Treniņa laiks: cigun praktizēšanai jābūt regulārai. Fiksēts laiks, ko veltat praksei palīdz izveidot ieradumu. Prakses laikā nav ieteicams būt pārāk izsalkušam vai ēst pārāk daudz.

Intensitāte: katrā vingrinājumā ir jāpievērš uzmanība personīgajam stāvoklim, no kura ir atkarīga intensitāte. Kā minēts iepriekš, vienkārši vingrinājumi ir labākais risinājums elpceļu infekciju pacientiem. Tomēr tas, ko var uzskatīt par vienkāršu vingrojumu, cilvēkiem atšķiras, tāpēc sirdsdarbības ātruma palielināšanās var būt rādītājs, ka vingrinājums ir pārāk intensīvs.

Ieteicamās cigun formas

Vecāka gadagājuma cilvēkiem, tiek ieteikts Ba Duan Jin, Liu Zi Jue vingrinājumi un elpošana ar diafragmu. Saskaņā ar iepriekš minētajiem pētījumu rezultātiem šos trīs cigun vingrinājumus bieži izmanto elpceļu infekciju profilaksē un ārstēšanā, jo kustības ir vienmērīgas ar zemu intensitāti un viegli apgūstamas. Turklāt šo trīs Cigun vingrinājumu kustību diapazons ir mazs, un nav nepieciešama speciāla telpa. Tādējādi tie ir piemēroti mājas praksei epidēmijas laikā.

1. Elpošana ar diafragmu (vēderu)

Šādu elpošanas vingrinājumu var atrast dažādās prāta un ķermeņa praksēs, tostarp jogā, meditācijā un cigun. Paņēmiens ir ļoti vienkāršs: ieelpojot apzināti kustiniet vēderu, sasprindziniet vēdera muskuļus un ļaujiet tiem izelpošanas laikā iespiesties uz iekšu, vienlaikus koncentrējot uzmanību uz elpošanu. Neaizturiet elpu.

Vēdera elpošana uzlabo elpošanas funkciju un rada relaksācijas sajūtu. Ir konstatēts, ka vēdera elpošana stimulē nervus40, kas regulē elpošanu un palīdzēt atslābināties. Uzmanības koncentrēšana uz elpu ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā panākt emocionālo regulējumu un mazināt ar trauksmi saistītas domas. Vēdera elpošana prasa vismazāko piepūli no trim ieteicamajiem Cigun vingrinājumiem, un to var praktizēt stāvus, sēdus vai guļus uz muguras, lai tā atbilstu praktizētāju vajadzībām arī ar sliktu fizisko stāvokli vai nopietnākām slimībām. Tā kā vēdera elpošanu var praktizēt jebkurā laikā, jebkurā vietā un lielākajā daļā apstākļu, tā ir ļoti ieteicama metode, lai pārvarētu ar COVID-19 saistīto stresu.

2. Ba Duan Jin

Ba Duan Jin vingrinājums sastāv no astoņām atsevišķām, smalkām un vienmērīgām vingrinājumu kustībām. Saskaņā ar Ķīnas Tradicionālās medicīnas teoriju augšējo ekstremitāšu izstiepšana, kur atrodas plaušu meridiāni, atvieglo enerģijas pārvietošanos elpošanas orgānos un tādējādi veicina atveseļošanos no elpošanas slimību simptomiem. Dziļa, ritmiska elpošana kopā ar lēnām ķermeņa kustībām, ko pavada koncentrēšanās, rada meditācijas stāvokli, relaksāciju un samazina stresu.

3. Liu Zi Jue

Liu Zi Jue vingrinājums apvieno vēdera elpošanu un dažādas skaņas, kas tiek izrunātas, kā arī vieglas ķermeņa kustības un mierīgu prāta stāvokli. Šo vingrinājumu ir viegli iemācīties, un to var veikt jebkurā pozīcijā, ieskaitot stāvus (vēlams), sēdus vai guļus, jo vingrinājums galvenokārt ietver vieglas ķermeņa augšdaļas kustības.42 Dažādas skaņas var radīt vibrācijas ar atšķirīgu frekvenci, ko parasti izmanto neirorehabilitācijā44 un spriedzes samazināšanā.45 Pētījumi liecina, ka Liu Zi Jue vingrinājums un skaņas vibrācijas palīdz audiem un orgāniem atjaunoties. Liu Zi Jue tipa vingrinājumi ir laba izvēle cilvēkiem, kuri vēlas atgūties no elpošanas traucējumiem un COVID-19 infekcijas sekām.

Secinājumi

Pieejamie bioloģiskie un psiholoģiskie pētījumi liecina, ka Cigun ir potenciāli noderīgs elpceļu infekciju, tostarp COVID-19, profilaksei, ārstēšanai un rehabilitācijai. Īpaši vecāka gadagājuma cilvēki var gūt labumu no Cigun vingrinājumiem pandēmijas laikā, jo tos ir viegli praktizēt. Ir būtiski arī veikt turpmākus pētījumus, lai dziļāk izprastu Cigun efektivitāti šajā kontekstā un sniegtu vairāk pierādījumu par šo tēmu.

Aplūkotie pētījumi ir veikti izmantojot dotācijas no Basis, Intel, Onyx un Amgen. Šī pārskata sagatavošanā netika izmantoti ārējie finansējuma avoti.

Tulkojums no Nacionālās Medicīnas Bibliotēkas žurnāla (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7227578/)

Pētījuma autori:

Fan Feng, M.D., Ph.D.,1 Sylvie Tuchman, B.A.,2 John W. Denninger, M.D., Ph.D.,1 Gregory L. Fricchione, M.D.,1 and Albert Yeung, M.D., Sc.D.1,2,⁎

Atsauces

1. Mo P, Xing Y, Xiao Y. Clinical characteristics of refractory COVID-19 pneumonia in Wuhan, China. Clin Infect Dis. 2020Mar 16:pii: ciaa270. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

2. National Health Commission of PRC, State Administration of Traditional Medicine of China: Diagnosis and treatment protocol for COVID-19 (Trial Version 7) [State Administration of Traditional Medicine of China Web site]. March 20, 2020. Available at:http://ghs.satcm.gov.cn/gongzuodongtai/2020-03-20/14089.html. Accessed April 21, 2020.

3. Hospital in Wuhan uses TCM to treat novel coronavirus patients [People's daily online] February 28, 2020. Available at:http://en.people.cn/n3/2020/0228/c98649-9663201-9.html. Accessed April 18, 2020.

4. Qin C, Zhou L, Hu Z. Dysregulation of immune response in patients with COVID-19 in Wuhan, China. Clin Infect Dis. 2020 Mar 12: ciaa248. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

5. Yang F, Liu N, Hu J. Pulmonary rehabilitation guidelines in the principle of 4S for patients infected with 2019 novel coronavirus (2019⁃nCoV) Chin J Tubercul Respir Dis. 2020;43:180–182. [PubMed] [Google Scholar]

6. Chai K. In: Hu S, Zhang H, editors. People's Medical Publishing House; Beijing: 2007. pp. 41–45. [Google Scholar]

7. Liu T. In: Song T, editor. China press of Traditional Chinese medicine; Beijing: 2005. pp. 77–108. [Google Scholar]

8. Pölönen P, Lappi O, Tervaniemi M. Effect of meditative movement on affect and flow in Qigong practitioners. Front Psychol. 2019;10:2375. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

9. Chang P, Knobf T, Oh B. Physical and psychological health outcomes of Qigong exercise in older adults: a systematic review and meta-analysis. Am J Chin Med. 2019;47:1–22. [PubMed] [Google Scholar]

10. Chan S, Tsang H. The beneficial effects of Qigong on elderly depression. Int Rev Neurobiol. 2019;147:155–188.[PubMed] [Google Scholar]

11. Cai J, Zhang Z. The Effect of continuous fitness Qigong exercise on mild cognitive impairment in the elderly. J Baicheng Normal Univ. 2018;32:59–63. [Google Scholar]

12. Lacaille J, Sadikaj G, Nishioka M. Daily mindful responding mediates the effect of meditation practice on stress and mood the role of practice duration and adherence. J Clin Psychol. 2017;00:1–14. [PubMed] [Google Scholar]

13. Benson H, Klipper MZ, editors. Relaxation Response. HarperCollins; New York, NY: 1975.  [Google Scholar]

14. Ryu H, Lee H, Shin Y. Acute effect of qigong training on stress hormonal levels in man. Am J Chin Med. 1996;24:193–198. [PubMed] [Google Scholar]

15. Yeung A, Chan JSM, Cheung JC. Qigong and Tai-Chi for mood regulation. Focus. 2018;16:40–47. [PMC free article][PubMed] [Google Scholar]

16. Wu J, Zhang Y, Du w. Effect of Qigong on self-rating depression and anxiety scale scores of COPD patients: a meta-analysis. Medicine (Baltimore) 2019;98:e15776. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

17. Siu JY, Sung HC, Lee WL. Qigong practice among chronically ill patients during the SARS outbreak. J Clin Nurs. 2007;16:769–776. [PubMed] [Google Scholar]

18. Siu JY. Coping with future epidemics: Taichi practice as an overcoming strategy used by survivors of severe acute respiratory syndrome (SARS) in post-SARS Hong Kong. Health Expect. 2016;19:762–772. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

19. Liu Y, Hu S. The Effect of Qigong on muscle function of older adults. J Gerontol. 1988;4:228. [Google Scholar]

20. Sun R, Li J, Zhou F. Effect of different breathing training methods on the fatigue and diaphragm muscle function of stroke patients. J Huazhong Univ Sci Technol. 2016;16:543–546. [Google Scholar]

21. Wu W, Liu X, Liu J. Effectiveness of water-based Liuzijue exercise on respiratory muscle strength and peripheral skeletal muscle function in patients with COPD. Int J Chron Obstruct Pulmonary Dis. 2018;13:1713–1726. [PMC free article][PubMed] [Google Scholar]

22. Irwin M, Olmstead R. Mitigating cellular inflammation in older adults: a randomized controlled trial of TaiChi Chih. Am J Geriatr Psychiatry. 2012;20:764–772. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

23. Irwin M, Olmstead R, Breen E. Cognitive behavioral therapy and TaiChi reverse cellular and genomic markers of inflammation in late-life insomnia: a randomized controlled trial. Biol Psychiatry. 2015;78:721–729. [PMC free article][PubMed] [Google Scholar]

24. Yeh S, Chuang H, Lin L. et al: Regular Taichi chuan exercise enhances functional mobility and CD4CD25 regulatory T cells. Br J Sports Med. 2006;40:239–243. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

25. Chen X, Li Z, Cai Y. Effect of six-word breath exercise on the inflammatory immune factors and pathogen distribution in asthma patients. Chin J Nosocomiol. 2019;29:2280–2284. [Google Scholar]

26. Qiu W, Pan H, Wen X. Study on anti-aging effect of Qigong Baduanjin. J New Chin Med. 2014;46:82–84. [Google Scholar]

27. Yu D, Wu J. Effects of exercising building-up Qigong—Wuqinxi on middle-aged and old people' s NK cell activity. J Shanghai Univ Sport. 2008;32:56–58. [Google Scholar]

28. Nieman DC. Exercise, upper respiratory tract infection, and the immune system. Med Sci Sport Exerc. 1994;26:128–139.[PubMed] [Google Scholar]

29. Chiang J, Chen YY, Akiko T. TaiChi Chuan increases circulating myeloid dendritic cells. Immunol Invest. 2010;39:863–873. [PubMed] [Google Scholar]

30. Vera FM, Manzaneque JM, Rodríguez FM. Acute effects on the counts of innate and adaptive immune response cells after 1 month of Taoist Qigong practice. Int J Behav Med. 2016;23:198–203. [PubMed] [Google Scholar]

31. Niu A. Effect of “TaiChi” exercise on antioxidant enzymes activities and immunity function in middle-aged participants. Articles Afr J Tradit, Compl Altern Med. 2016;13:87–90. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

32. Irwin M, Olmstead R, Oxman M. Augmenting immune responses to varicella zoster virus in older adults: a randomized, controlled trial of TaiChi. J Am Geriatr Soc. 2007;55:511–517. [PubMed] [Google Scholar]

33. Yang Y, Verkuilen J, Rosengren KS. Effects of a Taiji and Qigong intervention on the antibody response to influenza vaccine in older adults. Am J Chin Med. 2007;35:597–607. [PubMed] [Google Scholar]

34. Hu S, Duan C. Effect of Qigong on the prevention and treatment of respiratory tract infection in the Elderly. Eastern Qigong. 1992;4:32–33. [Google Scholar]

35. Wright PA, Innes KE, Alton J. A pilot study of Qigong practice and upper respiratory illness in elite swimmers. Am J Chin Med. 2011;39:461–475. [PubMed] [Google Scholar]

36. Tie Y. Research On the Impact of the Taichi Chuan or the upper respiratory tract infection for female students. Health Med Res Pract. 2008;5:69–70. [Google Scholar]

37. Tong H, Liu Y, Zhu Y. The therapeutic effects of qigong in patients with chronic obstructive pulmonary disease in the stable stage: a meta-analysis. BMC Compl Altern Med. 2019;19:239. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

38. Li P, Liu J, Lu Y. Effects of long-term home-based Liuzijue exercise combined with clinical guidance in elderly patients with chronic obstructive pulmonary disease. Clin Interv Aging. 2018;13:1391–1399. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

39. Chen Y. Effect of BaDuanJin on respiratory symptoms in chronic bronchitis. Med Front. 2016;6:361. [Google Scholar]

40. Sano K, Kawashima M, Ikeura K. Abdominal breathing increases tear secretion in healthy women. Ocular Surface. 2015;13:82–87. [PubMed] [Google Scholar]

41. Koh TC. Ba Duan Jin – an ancient Chinese exercise. Am J Chin Med. 1982;10:14–21. [PubMed] [Google Scholar]

42. Moon S, Sarmento CVM, Smirnova IV. Effects of Qigong exercise on non-motor symptoms and inflammatory status in parkinson's disease: a protocol for a randomized controlled trial. Medicines. 2019;6:13. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

43. Araujo CL, Karloh M, Reis Dos. Pursed-lips breathing reduces dynamic hyperinflation induced by activities of daily living test in patients with chronic obstructive pulmonary disease: a randomized cross-over study. J Rehabil Med. 2015;47:957–962.[PubMed] [Google Scholar]

44. Murillo N, Valls-sole, Vidal J. Focal vibration in neurorehabilitation. Eur J Phys Rehab Med. 2014;50:231–242.[PubMed] [Google Scholar]

45. Yiu EML, Liu CCY, Chan CYP. Vibrational therapies for vocal fatigue. J Voice. 2019 [article in press] [PubMed] [Google Scholar]

Jaunākie raksti

Visi raksti
Pašdisciplīna un tās nozīme iekšējās pretestības pārvarēšanā
Dzīvesveids
August 11, 2023

Pašdisciplīna un tās nozīme iekšējās pretestības pārvarēšanā

Mēs kā cilvēki katrs vēlamies veiksmīgu un kvalitatīvu dzīvi. Tas var ietvert gan pietiekamu materiālo labklājību, labu un interesantu darbu, izaugsmi, labas attiecības ar sev tuvajiem cilvēkiem un pats būtiskākais - mēs vēlamies būt laimīgi. Var teikt ka dabiski cilvēka dzīvē rodas problēmas un sarežģījumi, taču cilvēki pavada dzīvi šīs problēmas risinot un, pieliekot enerģiju un pūles, vidi no haotiskas padara par sakārtotu. Lai pārvarētu entropijas procesus nepieciešama pašdisciplīna.

Kā radies un kas ir Džun Juaņ Cigun, kontekstā ar citām pasaules meditāciju skolām
Vēsture
August 5, 2023

Kā radies un kas ir Džun Juaņ Cigun, kontekstā ar citām pasaules meditāciju skolām

Cigun ir ļoti sena ķīniešu atveseļošanās un psihofiziskā treniņa māksla. Džun Juaņ Cigun (Zhong Yuan Qigong), ir viens no senākajiem šodien zināmajiem cigun virzieniem, kurš tika praktizēts Ķīnas centrālajā rajonā senāk nekā piecus līdz septiņus tūkstošus gadu atpakaļ, vēl pirms mūsdienu pasaules reliģiju rašanās. Tāpēc ir interesanti aplūkot, no kurienes cēlies Džun Juaņ Cigun, kā šī skola ir veidojusies kontekstā ar citām mūsdienu meditāciju un pašizaugsmes skolām un virzieniem, kā arī kas ir mūsdienu zināmākie skolotāji dažādām meditāciju skolām, reliģijām un virzieniem.

Seko mums Facebook

Pievienojies vairāk kā 1000 sekotājiemLatvijas Džun Juaņ cigun Facebook lapā un pirmais uzzini jaunumus

Uz facebook lapu
Instagram Gallery - Yogi Webflow TemplateInstagram Gallery - Yogi Webflow TemplateInstagram Gallery - Yogi Webflow TemplateInstagram Gallery - Yogi Webflow Template